Поняття про комп’ютерні публікації та засоби створення

Загальні відомості про публікації, їх види

Публікацією можна вважати будь-яке оформлене друковане видання: буклети, візитки, календарі, брошури, інформаційні листівки, вітальні листівки, конверти, ділові папери, тощо. Звичайно, виготовити їх можна і в середовищі MS Word, але вручну. Програма MS Publisher автоматизує цей процес за рахунок використання колекцій макетів різних публікацій та інших вбудованих засобів.

Основні можливості Microsoft Publisher:

• Створення рекламних матеріалів для друку, Інтернету, електронної пошти з професійними властивостями;

• Створення публікацій з кількома записами на сторінці шляхом злиття ілюстрації і тексту з джерела даних;

• Професійна автоматична верстка;

• Розробка Web-сайтів.

Основні прийоми роботи з Publisher:

Всі публікації, створені в середовищі Microsoft Publisher, складаються з окремих блоків: текстові рамки (підписи), графічні об’єкти, таблиці. Певні блоки згруповані в один компонент, але їх легко роз’єднати при потребі і поєднати. Кожен блок можна переміщувати в межах публікації, змінювати розмір, видаляти, додавати нові.

Зразу після запуску Microsoft Publisher можна швидко створити публікацію, обираючи один з запропонованих шаблонів документів. Використання шаблону полегшить і прискорить роботу по створенню публікації. В шаблоні визначені параметри обраної публікації, виконана розмітка, тобто вставлені та відформатовані складові публікації. Після вибору виду публікації, пропонується обрати певну схему оформлення.

Шаблон публікації не обмежує ініціативу користувача, після визначення шаблону, певні складові можна видаляти, додавати нові, визначати кольорові схеми, форматувати текст на власний смак, тощо.

Прийоми роботи із основними складовими публікації:

1. Форматування текстових рамок. Для форматування вмісту текстових рамок використовуються на вкладці Головна відомі з MS Word засоби. Але при виділенні текстової рамки виникають додаткові вкладки Робота з підписами - Формат і Засоби малювання - Формат.

2. Використання автозаповнення. Для вставки текстового файлу, який не поміщається в рамку Publisher, використовують властивість автозаповнення. Для цього потрібно підтвердити цю можливість в вікні запита. Publisher самостійно поєднає сусідні рамки і розташований в них текст.

3. Створення зв’язку між текстовими рамками. Якщо текстові рамки пов’язані, то текст, що не поміщається в першу рамку, «перетікає» автоматично в суміжну текстову рамку, пов’язану з попередньою. Ланцюжок пов’язаних рамок утворює статтю, що може розташовуватись в різних рамках навіть на різних сторінках публікації.

Біля виділеної рамки, що має зв'язок з суміжною стоїть позначка ▶ або ◀, що вказує напрямок зв’язку. Розірвати зв’язок можна за допомогою кнопки .

Зв’язок між текстовими рамками іноді встановлюється вручну. Для цього виконуємо послідовність дій:

• Клацнути по першій рамці і на вкладці Робота з підписами – Формат визначити команду - утворити зв’язок;

• Показник миші після цього прийме вигляд нахиленого глечика - . Треба клацнути ним по другій рамці;

• Якщо є ще 3-я рамка і більше, то між 2-ю і 3-ю зв’язок утворюємо так само.

Створення публікації – бейджик чергового по технікуму

Макета під назвою бейджик не існує, але по розміру і складу бейджик подібний до візитки. Можна запропонувати різну послідовність вибору макета з запропонованим дизайном і типом публікації, розглянемо один з них:

• На вкладці Файл визначити команду Створити;

• В переліку типів публікацій обираємо – Візитки;

• В робочій області – зразки макетів візиток з різним дизайном. Обираємо варіант за смаком:

• Після завантаження файлу з макетом починаємо введення інформації з клавіатури. Вся область візитки розбита на блоки. Клацнувши по текстовому блоку починаємо вводити текст. Після введення текст можна редагувати та форматувати за власним бажанням; Якщо текст не вміщається в рамку, можна зменшити розмір шрифту, або розтягти рамку;

• Емблема складається з 2-х поєднаних частин – малюнка і підпису. Щоб змінити підпис, клацніть по ньому і редагуйте текст. Щоб змінити малюнок емблеми, клацніть по малюнку правою кнопкою і виберіть в контекстному меню команду Змінити малюнок-З файлу. В файловій системі визначте файл, що містить емблему Вашого закладу. Вигляд тексту і малюнка можна змінити через контекстне меню, обираючи майстра для цього об’єкту.

• Далі створену публікацію можна зберегти, або надрукувати.

Створення публікації – бюлетеня

Бюлетень – публікація, що може містити кілька статей. Як правило, бюлетень – продукт випуску певного закладу в невеликій кількості. Основні складові бюлетеня:

• Назва закладу чи підприємства;

• Назва бюлетеня, наприклад: «Вісті тижня», «Місячний вісник», «Новини студентського життя», тощо;

• № та дата випуску;

• Зміст випуску: перелік статей та їх сторінки;

• Заголовки та тексти статей, ілюстрації, оголошення, та ін.;

• Адреса замовника.

Бюлетень має такі параметри: макет, кольорові та шрифтові схеми, кількість сторінок, односторонній чи двохсторонній друк. Визначити їх можна в області задач.

До обраного макета можна добавити будь-які графічні об’єкти в панелі інструментів.

Кожна стаття може міститись в кількох колонках. Коли при введенні тексту місце в одній колонці вичерпано, відбувається автоперетікання в наступну колонку. Якщо текст не помістився в виділених колонках для статті, можна розтягти рамки, а рамки наступної статті видалити або зменшити.

Створення публікації – буклету

Буклет – це публікація, яка розміщена на одному аркуші з двостороннім друком, що перегинається навпіл або на 3 частини. Інформація в буклеті розташована так, щоб певна частина інформації не переривалась перегином. Як правило, буклети випускають з метою інформації про підприємство і його продукцію, інформацію для абітурієнтів до певного учбового закладу, тощо.

Зразок буклету

Сторінка 1

Сторінка 2

Прийоми створення буклету такі самі, як і при створенні описаних публікацій: візитки та бюлетеня.

Створення нестандартної публікації починаючи з пустої

Спробуємо створити публікацію без використання макета на основі пустої публікації.

1. Вкладка Файл – Створення – Пусті публікації – Книжкова (Альбомна) орієнтація;

2. Вставити із колекції рамку: вкладка Вставка - група Ілюстрації – Обрамлення та акценти. В першому вікні присутні кілька зразків. Клік по елементу Другі відкриває всю колекцію елементів.

3. Вставити із колекції заголовок публікації: вкладка Вставка - група Стандартні блоки – Частини сторінки.

4. Емблему вставляємо з зразків : вкладка Вставка – група Текст – Бізнес-інформація.

5. Заголовок лекції визначаємо за допомогою вставки об’єкту WordArt: , обираємо стиль та вводимо текст;

6. - вставка малюнка;

7. - вставка текстових рамок;

8. Зв’язок між текстовими рамками встановлюється вручну;

9. Вводимо текст в текстові рамки з клавіатури або копіюванням з файлу.

10. Вставляємо 2-й аркуш (вкладка Вставка – група Сторінки – елемент Сторінка, аналогічно створюємо текстові рамки, пов’язуючи їх з попередніми, вставляємо малюнки, тощо.

Сторінка 1 і 4

Сторінка 2 і 3